Kanlı Kümbet

'''Malatya Sözlük - Malatya hakkında her şey'''
Şuraya atla: kullan, ara

Kanlı Kümbet, Anıt mezar olarak yapılan bu eserin, mezar olması gereken kısmı günümüzde boştur. Meydanbaşı Camisinin güneyinde yer almaktadır. Dört ayaklı köşe duvarları, tuğla revaklarla birbirine bağlantılı, kare planlı olup üstü Selçuklu mimarisi tarzında kubbe ile örtülmüştür.

Temel kısmı ve mezar üzeri kesme taş ile yapılıdır. Hafif bombe verilen mezar üstü taşlar halen tarihi özelliğini muhafaza etmektedir. Duvarlar bir sıra kesme taş, üç sıra tuğla sıralaması şeklinde yapılmıştır. Bu şekil kubbeye kadar devam etmiş, kubbe ise tamamen revaklarla bir etek oluşturacak şekilde tamamlanmış güzel bir eserdir. Kitabesi mevcut değildir. Yapılış tarzıyla Selçuklu mimarisi eseri olduğu tahmin edilmektedir.

Kümbette kullanılan ‘kanlı’ kelimesi ise yapılış gayesinden farklı olarak Osmanlı döneminde suçluları idam etmekte kullanılan bir yer olmasındandır. Vakıflar Genel Müdürlüğünce restore ettirilmiştir.

Bu sayfada devam eden çalışma var. Sizde katkıda bulunabilirsiniz. Üst tarafta yer alan Düzenle kısmına tıklayarak sayfayı düzenleyebilirsiniz.