+ Yeni Madde Ekle

Tahtalı Hamam

Malatya Battalgazi ilçesinin Büyük Mustafa Paşa mahallesinde Tahtalı Minare Camii’nin kuzeyinde 75 ada, 380 numaralı parselde yer almaktadır.

Güney-Kuzey doğrultusunda inşa edilen hamam 19.yy. ın başlarında yapılmış olup kesin tarihi bilinmemektedir, sıcaklığı haçvari dört eyvanlı ve köşe halvet hücreli bir plana sahiptir. Hamamın dış duvarları sağır ve cepheleri düzgün sıralar halinde kaba yonu taşlar ile örülü olup duvar köşelerinde ise kesme taşlar kullanılmıştır.

Yaklaşık 300 m2 bahçesi olan hamam 476 m2 alan üzerine inşa edilmiştir. Soyunmalık bölümü 12×12 m. ebadında olup kare bir plana sahiptir.Bu bölüm geniş tromplar üzerine oturan yuvarlak kasnaklı bir kubbe ile örtülüdür. Soyunmalığın güney,doğu ve batı cephelerinde seki mevcuttur. Soyunmalık mekanının kuzey cephesinde yer alan yuvarlak kemerli bir kapı açıklığı ile ılıklık bölümüne geçilir. Ilıklık mekânının batıda yer alan kısmında 2 helâ bulunur, bu helâların karşısında da iki tıraşlık vardır. Ilıklığın doğusunda yer alan bölüme yuvarlak kemerli bir kapı açıklığı ile geçiş sağlanır.Bu bölümde 50cm yüksekliğinde bir seki üzerine oturtulmuş üstü açık (su deposu olduğu düşünülen) bir mekan bulunmaktadır. Sıcaklık bölümüne geçiş yuvarlak kemerli bir kapı açıklığıyla sağlanmıştır. Sıcaklık “haçvari dört eyvanlı ve köşe halvet hücreli” plandadır. Halvetler kubbe, eyvanlarda ise tonoz örtü kullanılmıştır. Eyvanlarda üçer, halvetlerde dörder taş kurna yer almaktadır. Sıcaklık mekanının kuzeydeki eyvanından basamakla çıkılan dikdörtgen formlu bir açıklık ile su deposuna bağlantı sağlanmıştır. Külhan ağzı, kuzey cephede su deposunun kuzey duvarında görülmektedir.

Battalgazi Belediyesi ve Malatya Yatırım Valiliği Yatırım İzleme Ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından toplam 6 milyon lira bedel ile restorasyonu yapılmıştır.


Tahtalı Hamam Hakkında Sizde Görüşlerinizi Belirtebilirsiniz...

Henüz yorum yok.. İlk yorumu sen yap.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Sidebar