Nefise Hatun Kümbeti

'''Malatya Sözlük - Malatya hakkında her şey'''
Şuraya atla: kullan, ara

Nefise Hatun Kümbeti, Kanlı Kümbet’in hemen yukarısında aynı yol üzerindedir. Yapı şekli Kanlı Kümbet şeklinde ise de, yapı malzemesi değişiktir. "L" biçimli dört adet kapatılmış kubbe ile örtülü olan kare şeklindeki türbe yapısı, bu özelliği ile birlikte dışa açılan geniş ölçülü, pencere ya da kapı olarak da kabul edilemeyen geniş açıklıkların yer aldığı "Baldaken" tipindeki türbeler içinde değerlendirilir. Mevcut şekline göre altında kripta (mezar hücresi) bulunmayan türbenin içinde, kesme taş zemine oturmuş şahidesi olan basit bir mezar yerleştirilmiş olup, içten kemer düzeyine kadar dıştan kubbe başlangıcına kadar düzgün kesme taş ile örülü, içte kemer düzeyinden sonra kubbe dahil tümüyle yatay örgü şeklinde istiflenmiş tuğla ile inşa edilmiştir. Yapı şekli Kanlı Kümbet şeklinde ise de, yapı malzemesi değişiktir. Kubbe iç kısmı pandantifli tuğla, türbenin dışında ve diğer kısımlarında düzgün kesme taş kullanılmıştır.

Türbede, Emir Sührap Bey kızı Hacı Nefise Hatun’un yatırı vardır. Peygamber sülalesinden olduğu rivayet edilmektedir.2007 yılında restore görmüştür.

Bu sayfada devam eden çalışma var. Sizde katkıda bulunabilirsiniz. Üst tarafta yer alan Düzenle kısmına tıklayarak sayfayı düzenleyebilirsiniz.