Atatürk’ün Malatya’ya İkinci Gelişi

14 Kasım 1937 tarihinde gelmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk’ ün ikinci defa Malatya ‘ ya gelişinin sebebi yine demiryolu münasebetiyledir. 12 Kasım 1937 akşamı özel treni ile Diyarbakır-İran-Irak hattının temel atma töreni için Ankara’ dan Sivas’a hareket eden Atatürk, buradan da 16 Ağustosta işletmeye açılan Çetinkaya hattından Malatya’ ya gelmiştir.

Atatürk, bu gezi kapsamında Malatya, Elazığ, Tunceli ve Diyarbakır’ da incelemelerde bulunmuştur. O’nun Malatya ‘ ya teşrifleri haber alınır alınmaz 12 Kasım 1937 Cuma gününden itibaren şehirde gerekli hazırlıklara başlandığı gibi Orgeneral Kazım Orbay ve Korgeneral Galip Deniz Malatya’ ya gelmiş ve karşılama törenini gözden geçirmişlerdi.

Bu arada Kazım Orbay Atatürk’ü karşılamak üzere Sivas’ a gitmişti. Bir gün sonra da Malatya Valisi İ. Ethem Akıncı ile Korgeneral Galip Deniz Atatürk’ ü karşılamak üzere bir posta treni ile Malatya-Sivas sınırına kadar giderek karşılama törenini başlatmışlardı. Güzergahtaki köy, kasaba halkı ,gece yarısından itibaren istasyonlarda Atatürk’ ü görebilmek için beklemeye başlamışlardı.

Atatürk Sivas- Malatya seyahati sırasında Yazıhan’ da mola vermiş, geceyi burada dinlenerek geçirdikten sonra 14 Kasım 1937 Pazartesi günü saat 12:00 sularında Malatya ‘ ya hareket etmişlerdir. Atatürk ve beraberindekilerin yer aldığı özel trenden başka Diyarbakır-Cizre hattı açılış törenine katılacakların yer aldığı ikinci bir tren de bu seyahatte eşlik ediyordu. Bu tren Atatürk’ ün Malatya’ya gelişinden yaklaşık yarım saat sonra Diyarbakır’a doğru yola çıkmıştır.

Atatürk ile beraber Malatya’ ya gelenler arasında; Başvekil Celal Bayar, Şükrü Kaya ( İçişleri Bakanı ), Ali Çetinkaya (Bayındırlık Vekili), Ali Kılıç, Salih Bozok, Recep Peker gibi simalar yer almaktaydı.

Malatya programı çerçevesinde Atatürk, ihtiram kıt’asını, ilk, orta ve lise öğrencilerini teftiş ettikten sonra kendilerine tahsis edilen otomobil ile yapımına 25 Mayıs 1937′ de başlanan İplik ve Bez Dokuma Fabrikasına gitmiştir. 1937 yılında anayasada yer alan devletçilik ilkesinin bir yansıması olan ve yapımı süren bu fabrikada gerekli incelemeler yapan ve bilgi alan Atatürk, fabrikanın biran önce bitirilmesi için gerekli emirleri de vermiştir. Ayrıca, bu seyahat dolayısıyla orada hazır bulunan İş Bankası genel müdürü Muammer Eriş’e Malatya’nın kalkınması ile ilgili bir rapor hazırlaması ve en kısa sürede kendisine teslim etmesini emretmiştir.

Buradan yapımı sürdürülen Devlet Hastanesine gidilmiş ve buradaki incelemelerin ardından değişik konular üzerinde görüşlerini tamamlayarak, halkın alkış tufanı arasında istasyona geçmiş ve saat 14:00’de Diyarbakır’a gitmek üzere uğurlanmıştır.

Yorumlar

Henüz yorum yok.. İlk yorumu sen yap.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebar